UkraineSlovakia.sk

RU Uchádzam sa o prácu. Ako napísať dobrý životopis?

Obsah článku

Uchádzam sa o prácu

Pri uchádzaní sa o pracovné miesto je vhodné spolu s vašimi osobnými údajmi pripojiť životopis. Životopis je neoddeliteľnou súčasťou žiadosti o vami vybranú pozíciu a ak je dobre napísaný, môže vám uľahčiť postup do ďalších kôl výberového konania.

Nepoužívajte jeden univerzálny životopis. Ak je to potrebné, upravte ho tak, aby čo najlepšie odpovedal na požiadavky pracovnej ponuky.

Predtým než začnete písať životopis

Životopis o vás veľa prezradí, preto si na ňom dajte záležať. Obsahuje stručný prehľad vašich znalostí, zručností a skúseností.

Ak si nie ste istí, ako pri vytváraní životopisu postupovať, zvoľte jednoduché šablóny, ktoré sú usporiadané a uľahčia vám písanie, alebo si ho vytvorte online na rôznych pracovných portáloch. Dobrý životopis by mal by obsahovať nasledovné časti.

Vaše osobné údaje

Na úvod napíšte svoje meno, priezvisko, adresu bydliska, dátum narodenia, telefón a e-mail. Ak máte profil na profesionálnej sociálnej sieti Linkedin, môžete pridať aj odkaz naň.

Fotografia

Aktuálna fotografia vašej tváre je v dobrom životopise tiež potrebná. Fotografia má byť formálna, s bielym pozadím, podobne ako máte na občianskom preukaze alebo v pase.

Príklad:


Passport-photo-software.com

Znalosti

Zamestnávateľa zaujíma to, či ste vhodný kandidát alebo kandidátka na ponúkanú pracovnú pozíciu. V tejto časti životopisu uveďte znalosti, ktoré môžu zvýšiť vaše šance pri uchádzaní sa o pracovné miesto. Môžu to byť certifikáty, kurzy a skúsenosti. Buďte konkrétni a vyhnite sa málo výpovedným všeobecným frázam ako napríklad “viem pracovať na počítači”, “ovládam prácu s internetom”.

Príklad:

  • Komunikácia s klientmi a práca s pokladňou na predajni
  • Licencia marketingového asistenta, Európska marketingová asociácia
  • Práca s Google Documents
  • Základy práce s Google Sheets

Jazyky

Ak ovládate cudzie jazyky, uveďte ich v tejto časti životopisu. Použite označenie jazykovej úrovne podľa štandardov CEFR a to nasledovne:

A1 = úplný začiatočník
A2 = začiatočník
B1 = mierne pokročilý
B2 = stredne pokročilý
C1 = pokročilý
C2 = expert

Príklad:

  • Anglický jazyk — pokročilý (C1)
  • Ruský jazyk — začiatočník (A2)

Vodičský preukaz

Stalo sa štandardom spomenúť v životopise, či máte vodičský preukaz a na aké vozidlá máte oprávnenie. V tejto časti stačí uviesť označenie typu vodičského oprávnenia. Ak vodičský preukaz nemáte, vynechajte túto časť.

Príklad:

  • A, B

Pracovné skúsenosti

Začnite najnovšími pracovnými skúsenosťami. Uveďte roky, počas ktorých ste pracovali, názov pozície, názov zamestnávateľa, časové obdobie a stručný popis vašej pracovnej náplne. Vhodné je uviesť aj brigády, stáže a dobrovoľníctvo.

Príklad:

Členka welcome teamu
Mareena, Bratislava
Marec 2022 — Doteraz
Poskytovanie informácií a starostlivosť o utečencov z Ukrajiny na hraničnom
priechode Vyšné Nemecké.

Marketingová špecialistka
SunPower, Bratislava
Január 2020 — Február 2022
Grafický a textový návrh tlačových materiálov a PowerPoint prezentácií firemných
produktov a služieb.

Vzdelanie

Začnite s najvyšším dosiahnutým vzdelaním. Uveďte roky, počas ktorých ste na danej škole študovali, názov školy a prípadne aj študijný odbor. Ak ste dosiahli vysokoškolské alebo stredoškolské vzdelanie, základnú školu už neuvádzajte.

Príklad:

Stavebná fakulta, odbor Pozemné stavby
Technická univerzita Košice
2017 — 2022

Gymnázium Ševčenkova, Bratislava
2013 — 2017

Záujmy a vlastnosti

Ak chcete povedať o sebe čosi viac, a navodiť dôvernejší dojem zo životopisu, môžete pridať časť o svojich záujmoch a vlastnostiach. Pomôžete tak zamestnávateľovi rozhodnúť sa, či by ste boli vhodným členom tímu nielen po profesionálnej ale aj po ľudskej stránke.

Príklad:

Rada chodím na vysokohorskú turistiku, bicyklujem a plávam. Som speváčkou v pop-rockovej skupine. Som dochvíľna a v práci si zakladám na detailoch.

Vzory životopisov

Na záver sa nechajte inšpirovať vzorovými životopismi.

Obsah článku

Páčil sa vám tento článok?

Radi vám
poradíme

Ďalšie články

Прибытие в Словакию – что делать дальше?

Мобильные сети. Какая услуга является лучшей для людей, приезжающих в Словакию?

Часто задаваемые вопросы. Отвечаем на вопросы, проживающих или собирающихся приехать в Словакию.

Условия въезда в Словакию. Визы, путешествия с детьми, домашние животные и меры против COVID-19.

Mapa poskytovateľov služieb