UkraineSlovakia.sk

Nie každá pracovná ponuka je seriózna. Dávajte si pozor na nebezpečné praktiky.

Obsah článku

Nepúšťajte svoje doklady z rúk

Pri nástupe do zamestnania bude zamestnávateľ požadovať vaše osobné údaje ako sú adresa bydliska, číslo občianskeho preukazu, alebo číslo pasu.

Zamestnávateľ môže nahliadnuť do vašich osobných dokladov a vyhotoviť si ich kópiu, aby si overil vašu identitu a doplnil vaše údaje do pracovnej zmluvy. Nesmie však doklad vašej totožnosti zobrať.

Nikdy zamestnávateľovi alebo agentúre sprostredkujúcej prácu neodovzdajte svoj pas ani občiansky preukaz.

Pracovná zmluva je základ

Pracovná zmluva je samozrejmosťou, obsahuje základné informácie o rozsahu práce, pracovnej pozícii a výške odmeny za prácu. Práca na čierno sa nevyplatí. Nie len, že nie ste krytí žiadnou zmluvou, neplatíte si ani žiadne odvody a tak, v prípade choroby, nemáte nárok na nemocenské dávky.

Nikdy neprijímajte pracovnú ponuku, v ktorej nie je zreteľne stanovená výška mzdy. Pracovná pozícia, za ktorú vám sľubujú iba ubytovanie a stravu, je podozrivá.

Nepodpisujte pracovnú zmluvu, ktorej nerozumiete alebo ktorá je písaná v jazyku, ktorému nerozumiete.

Ak sa v nej nachádza niečo, čo vám nie je jasné, ešte pred podpisom sa o danom probléme porozprávajte so zamestnávateľom alebo poverenou osobou.

Veci povedané iba medzi štyrmi očami nemajú žiadnu právnu váhu a zvyčajne sa na ne rýchlo zabúda. Preto sa na povedané nespoliehajte.

Podmienky práce musia byť vždy jasne popísané v zmluve. Obsah zmluvy je veľmi dôležitý a musí podliehať Zákonníku práce.

Ako rozpoznať neseriózneho zamestnávateľa?

Neseriózneho zamestnávateľa rozoznáte na prvom stretnutí pomerne ťažko. Existujú však niektoré varovné signály. Ak máte akékoľvek podozrenie, je lepšie hneď odmietnuť pracovnú ponuku ako neskôr riešiť nepríjemné následky.

Varovné signály:

  • Neprofesionálny rozhovor – príliš osobné otázky, pýtanie sa na pomery vo vašej rodine, podrobné zisťovanie vášho zdravotného stavu (ktorý nemá súvis s ponúkanou prácou), politické, rasové, náboženské alebo sexuálne ladené komentáre a vtipy alebo zisťovanie vášho názoru na tieto témy, ohováranie súčasných zamestnancov.
  • Nejasný popis práce – z rozhovoru nie je jasné aká bude náplň vašej práce, za čo budete zodpovedať, v ktorých časoch a na akom mieste budete pracovať.
  • Poplatok za vstup do zamestnania – zamestnávateľ od vás žiada zaplatenie poplatku za vstup do zamestnania.
  • Nejasne stanovená výplata – namiesto pevne stanovenej odmeny vám zamestnávateľ ponúka podiel na budúcom zisku firmy.
  • Negatívne hodnotenia zamestnávateľa – firma má negatívne hodnotenia na internete alebo v okruhu vašich známych. Na stránke Národného inšpektorátu práce nájdete zoznam zamestnávateľov, ktorí porušili zákon o nelegálnom zamestnávaní. Na stránke Dlžník nájdete zoznam zamestnávateľov, ktorí dlhujú na daniach, zdravotných a sociálnych odvodoch.

Poraďte sa s odborníkmi

Ak máte akékoľvek pochybnosti o pracovnej ponuke, alebo podozrenie, že s vami zamestnávateľ nezaobchádza podľa zákona, neváhajte sa poradiť s odborníkmi z mimovládnej organizácie International Organisation for Migration (IOM) alebo Human Rights League (HRL).

Kontakty nájdete na stránke Služby – právne poradenstvo.

Obsah článku

Páčil sa Vám tento článok?

Radi vám
poradíme

Ďalšie články

Motivačný list je dôležitejší ako sa zdá. Presvedčte zamestnávateľa, prečo si vybrať práve vás.

Finančná pomoc pre zraniteľné osoby v roku 2024

Príchod na Slovensko – ako postupovať?

Žiadosť o azyl na Slovensku

Mapa poskytovateľov služieb